10 nõuannet, et püsida õigel teel.
Kui 19. jaanuari nimetatakse sageli „loobujate päevaks“, mis tähistab tippaega, mil inimesed kipuvad peamiselt puudulike eesmärkide seadmise põhioskuste tõttu oma uusaastalubaduste täitmisest loobuma, siis veebruari keskpaik on statistiliselt see aeg, mil hoolimata isegi väga oskuslikust eesmärgipüstitusest lämmatab igapäevaste mikroülesannete kiireloomulisus varasemalt määratletud aasta olulised ülesanded ja eesmärgid.
Kuigi mäletame ikka veel eredalt, mida ja miks me lubasime sel aastal saavutada, tunnistame vastumeelselt, et „elu sõidab sisse” ja teeb meie kalendritesse ja eesmärgiplaanidesse oma korrektuurid. Kui hinges teame, et meie motivatsioon ja tahe seatud eesmärke saavutada on tõeline ja siiras, siis mida teha, et hoida oma tegelikke prioriteete järeleandmatult esikohal?
Vastus, millel on sellele küsimusele kõige suurem mõju, seisneb kiireloomulise ja olulise vahelise põhimõttelise erinevuse mõistmises, oskuses anda endale vajalikku puhkust, planeerida õigesti ja tuletada endale korduvalt meelde, kuhu ja MIKS Sa oma samme seadma üldse hakkasid. Mõistkem, et mida suurem on eesmärk, mida rohkem aega me selle saavutamiseks vajame, seda rohkem võib motivatsioon kõikuda, ja kõigubki kindlasti. Motivatsioonimõõna aegu peame endale teadlikult meelde tuletama, mis on oluline, hoidma oma kalendrit korras ja teadma peast enda jaoks neid tähtsaid samme, mis peagi meie motivatsiooni jälle tõusule suunavad.
Siin on Sulle mõned nõuanded igapäevaseks kasutamiseks koos tarkade peade kirja pandud tööde soovitustega.
Alusta oma päeva õigesti
Hal Elrod kirjeldab oma raamatus „Imede Hommik” võimsat Elupäästjate rutiini, mille abil oma päev edukaks muuta: vaikus, afirmatsioonid, visualiseerimine, liikumine, lugemine ja kirjutamine. Pühendades oma päeva esimese tunni nendele tegevustele, lood selguse ja energia, mis aitab Sul kogu päeva jooksul keskenduda oma prioriteetidele. See hommikune rutiin aitab reguleerida ka kortisooli, vähendades stressi ja parandades otsustusvõimet
Kui Sulle tundub praegu, et Sul ei ole kuidagi võimalik ühtegi minutitki mingite lisategevuste jaoks oma hommikusse lisada, siis võid olla sellegipoolest kindel, et see on siiski võimalik ja minu enda kogemus näitab, et ... imekombel, nagu raamatu pealkirigi vihjab ... annab see lisatund Sulle palju rohkem tunde sama päeva jooksul tagasi. Proovi järele!
Säilita ühendus oma tõelise elumõtte ja lõpp-eesmärgiga
Vaata regulaarselt otsa oma missioonile (kui Sul on, ja kui veel ei ole, siis soovitan tungivalt sõnastada oma tõeline kutsumus ja panna see paberile) ja põhiväärtustele. Kui kaotame oma põhieesmärgi silmist, on lihtne lasta end kiireloomuliste asjade voolul kaasa haarata. Sinu kirja pandud missioon toimib sisemise kompassina, mis aitab Sul eristada tõeliselt olulisi tegevusi lihtsalt koheselt tähelepanu nõudvatest. Kuigi „missioon“ võib kõlada liiga uhkelt või pidulikult, on see vaid Sinu enda isiklik põhikiri. See võib olla kasvõi vaid üks lause, kui tunned, et see üks lause on Sinu tõeline suunis mistahes otsuse langetamisel. See võib olla ka lühike lõik, mis sisaldab Sinu põhiväärtusi, peamist põhjust, miks Sina sel maamunal kõnnid. Kuid veendu, et te ei ole missiooni pähe üles täheldanud vaid oma oluliste tegevuste ja ülesannete jada – see ei ole missioon.
Lihvi „ei“ ütlemise kunsti
Iga „jah“ kiireloomulisele, kuid ebaolulisele ülesandele on „ei“ millelegi tõeliselt olulisele. Aga kui Sa ei tea, mis on Sinu elus oluline, siis on nende kahe vahel vahet teha pea võimatu. Kiireloomulisus kipub kandma tähtsuse maski! Peale tähtsa, mis meil on oma isiklikus ja tööalases elus, peaksime oluliseks pidama ka seda tähtsat, mis keerleb meie lähedaste elus. Sellele truuks jäädes ja omandades oskuse viisakalt ja vabandamata „ei“ öelda, ei pea me pelgama, et näime egoistlikud ja enesekesksed. See on puhtalt armastus, mida me oma elu ja eesmärkide vastu tunneme.
Planeeri nädala mitte päeva kaupa
Selle asemel, et planeerida oma aega päevapõhiselt, võta kasutusele nädala kaupa planeerimine. Selline laiem perspektiiv võimaldab esmalt planeerida oma kõige olulisemad tegevused – näiteks aeg perega, isiklik areng või strateegilised tööprojektid. Michael Hyatti „Ideaalne nädal“ tema raamatust „Vaba keskenduma“ on siinkohal eriti kasulik – kujunda oma nädal teemapäevade ja konkreetsete ajablokkidega eri tüüpi tegevuste jaoks, tagades, et kõige suurema mõjuga tegevused saavad parima ajavaru.
Puhka strateegiliselt
Suurbritannia staar-perearst dr Rangan Chatterjee („Tervise neli tugisammast” ja „Kuidas stressi küüsist pääseda“) uuringud näitavad, et strateegiline puhkus on keskendumise ja efektiivsuse säilitamiseks ülioluline. Kui mõtleme hetkeks järele, on see täiesti loogiline, nii nagu ka tema lähenemisele, mis sisaldab suure mõjurina ka regulaarset distantseerumist tehnoloogiast. Planeeri oma päeva regulaarseid mikropausid. Isegi pelk 2–3 minutit teadlikku hingamist või venitamist võib aidata närvisüsteemi lähtestada ja säilitada selgust oma prioriteetide ja ajakasutuse osas.
Loo korduvate kiireloomuliste olukordade jaoks süsteemid
Paljud kiireloomulised küsimused on prognoositavad ja tsüklilised. Selle asemel, et tegeleda nendega korduvalt kui hädaolukordadega, loo süsteemid ja protsessid nende efektiivseks käsitlemiseks. Michael Hyatt nimetab seda vabadussüsteemide loomiseks. Need on automatiseeritud või delegeeritud protsessid, mis vabastavad Sinu aega tähtsamate tööde jaoks.
Pidev areng ja uuenemine
Võta teadlikult ja tahtlikult aega, et end füüsiliselt, hingeliselt, vaimselt ja sotsio-emotsionaalselt uuendada. Veendu, et Sinu nädalaplaanis on tegevusi, mille varal säilitada optimaalne jõudlus ja selgus – Sinu efektiivsus. Veendu, et liigud piisavalt, hoolitsed tõeliselt hästi oma toitumise eest, pühendad kvaliteetaega oma olulistele suhetele, õpid midagi juurde, toidad oma vaimu ja hinge.
Kasuta igapäevaselt Eisenhoweri maatriksit
Tee endale tavaks liigitada oma ülesanded nelja kvadranti, kasutades kiireloomuliste ja oluliste ülesannete maatriksit. Ole enda vastu aus, kui tegevusi kvadrantidesse jaotad ja püüa veeta rohkem aega II kvadrandi (oluline, kuid mitte kiireloomuline) tegevustele. See võib hõlmata suhete loomist, pikaajalist planeerimist, ennetustegevusi ja oskuste arendamist. Rohkem teavet selle maatriksi kohta leiad Stephen R. Covey raamatutest „Väga efektiivse inimese 7 harjumust” ja veel eesti keelde tõlkimata ”First Things First”.
Jäta kalendrisse puhveraega ja kujunda välja mõned rituaalid
Hoidu päevade täis planeerimisest. Jäta puhveraega ootamatusteks ja, mis veelgi tähtsam, järelemõtlemiseks ja kohandamiseks. Samuti on kasulik, kuid alguses ilmselt keeruline planeerida teadlikult 1-tunnine aeg hädaolukordade ja tõesti kiireloomuliste ja oluliste vahelesegajate tarvis. Seda tehes ei pea Sa ühtegi ülesannet järgmistele päevadele edasi lükkama. Toppides aga oma päev tihedalt kõike täis, pead kindlasti ühe või kaks ülesannet edasi lükkama, kui mõni ootamatus Sind tabab.
Hal Elrod soovitab luua lisaks nii hommikused kui ka õhtused rituaalid, et oma päeva eesmärgipäraselt lõpetada. Need rituaalid toimivad üleminekutena, mis aitavad säilitada perspektiivi ja teha teadlikke valikuid, mitte lihtsalt asjaoludele reageerida. Koosta endale näiteks 30-minutiline tööpäeva alguse rutiin, mis hõlmab saabunud e-kirjade, kalendri, jooksva päeva, nädala ja aasta eesmärkide ülevaatamist.
Halda oma energiat, mitte ainult oma aega
Tuginedes nii Michael Hyatti kui ka dr Chatterjee tööle, tuleb tunnistada, et suutlikkus järjepidevalt prioriteetidele keskenduda nõuab pigem oma energiataseme juhtimist. See tähendab:
– tuvasta oma päevase tippvormi aeg ja planeeri kõige olulisemad tööd nendele perioodidele;
– rakenda ”Tootlikkuse tsooni“ kontseptsiooni ja koonda sarnased ülesanded ühte päeva või ajaplokki kokku;
– lülita oma päeva regulaarne liikumine ja stressi vähendamise praktikad;
– säilita või taasta õige unehügieen, et tagada kognitiivne selgus.
Pea meeles, et esmatähtsate asjade esikohal hoidmine ei ole ühekordne otsus – see on pidev teadlike valikute tegemine. See tähendab oma prioriteetide pidevat planeerimist!
Veebruari keskpaik on kätte jõudnud ja kiireloomulised asjad tunduvad paljunevat – need strateegiad aitavad Sul jääda truuks oma kõige olulisematele kohustustele ja eesmärkidele.
Väljakutse ei seisne ainult selles, kuidas juhtida aega – väljakutse on osata juhtida ka iseennast ja meie suhteid. Neid põhimõtteid rakendades saame jätkusuutlikult keskenduda sellele, mis on tõeliselt oluline, isegi kui igapäevaelu nõudmised suurenevad.
Tulemus?
Mitte lihtsalt paremat tootlikkus, vaid paremat üldine efektiivsus, ehk elu, mis peegeldab meie sügavaimaid väärtusi ja kõrgeimaid püüdlusi!
Comments